A kutatási adatkezelésben nagy változások zajlottak le az elmúlt időszakban, a kutatók egyre több és több kihívással szembesülnek ezen a területen. A mai bejegyzésben egy olyan új szakmát szeretnénk röviden bemutatni nektek, melynek elsődleges feladata, hogy segítsen a kutatóknak eligazodni a kutatási adatkezelés fejlődő világában.
Adatgazdász, data steward, esetleg valami más?
Hogy mennyire új szakmáról beszélünk, jól érzékelteti az, hogy a munkakör elnevezése sem egységes a különböző intézményekben, ahol alkalmaznak ilyen szakembert. A Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtárban a data steward, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökségnél az adatgazdász, a Budapesti Corvinus Egyetem Egyetemi Könyvtárban pedig a kutatási adatfelelős megnevezést használják.
Az adatgazdászok szerepe az Open Science és a kutatási adatkezelési ökoszisztémában
A Nyílt Tudományról szóló Nemzeti Állásfoglalásban külön helyett kapott nem csak a hazai kutatási infrastruktúrák jövőbeni fejlesztésének fontossága, hanem az adatgazdászok fontossága is:
„Kiemelt fontosságú a rendszer hatékony és sikeres működtetéséhez szükséges szakemberek képzése, akkreditált adatkezelési-felelős képzés elindítása.”
Ha többet szeretnél megtudni az adatgazdászokról, akkor nézd meg a Data steward / adatgazdász: egy új szakma | HRDA webináriumát, ahol Dr. Lencsés Ákos (KIFÜ) és Száldobágyi Ádám (DEENK) adatgazdászai számolnak be ezen új szakmában szerzett tapasztalataikról.