Belegondoltál már abba, hogy az élet minden területén mennyi mindent köszönhetünk a tudománynak és annak fejlődésének? Ebben az írásunkban összegyűjtöttük azokat az aspektusokat, amelyek szerintünk a legtöbbet hozzáadtak ahhoz, hogy ma ilyen jó körülmények között élhessünk. Lássuk csak melyek ezek!
A tudomány fontos, mert…
1) Analitikus gondolkodásra tanít
A tudomány nem attól jó, hogy megtanítja neked, mit gondolj egyes dolgokról. A tudomány lényege, hogy megtanítson gondolkodni. Például, aki a természettudományok területén munkálkodik, megtanulja, hogy készítsen elemzést gyakran óriási mennyiségű adatból. Megtanulja hogyan ismerje fel a jó következtetést a rossztól, illetve azt, hogy mi igényel további feltárását. Ez a fajta analitikus gondolkodás elengedhetetlen számos más területen is.
2) Új technológiát hoz létre
El tudod képzelni az életedet áram nélkül? Tábortűz fölött főznéd az ételed, kézzel varrnád a ruháid, gyalog közlekednél stb. stb. Furcsa volna korunk kényelmi megoldásai nélkül élni a mindennapokat. Tudomány nélkül igencsak hosszú, göröngyös lett volna az út a mai, kényelmes világunkig.
3) Segít tovább élnünk
Nem lehet figyelmen kívül hagyni a tudományos fejlődés és az emberek hosszabb élettartama közötti kapcsolatot. A kórokozók alapos ismeretének hiányában és hatásos orvosi ellátás nélkül elődeink nagymértékben ki voltak szolgáltatva a betegségeknek. Európában az 1500-as és 1800-as évek között az átlagéletkor 40 év volt, míg egy 2019-es statisztika szerint az átlagéletkor 80 évre emelkedett. Ennek a jelentős növekedésnek számos oka van – mint a jobb táplálkozás, megfelelő orvosi ellátás stb.
Vitathatatlan, hogy az élet minden területén bekövetkezett javulás a tudomány fejlődésének köszönhető.
4) Megoszthatjuk egymással az ötleteinket
Minden tudományos közlemény átesett a peer review folyamatán, tehát a hozzáértők tüzetesen átvizsgálták, és csak azokat engedték megjelentetni, melyeknek eredménye valóban alátámasztható. Igazi csapatmunkában dolgoznak a kutatók azon, hogy egymást támogatva magas színvonalú kutatások szülessenek.
5) Segít megismerni a világunkat
A gravitáció működésének megértésétől kezdve, a Föld gömb alakjának felismerésén át, a klímaváltozásig, a tudomány segít megérteni és interakcióba lépni a körülöttünk lévő világgal. Ahogy távolodunk a fizika alaptörvényeinek megértésétől, és eljutunk annak felismeréséig, hogy még az alapvető törvények is sokkal összetettebbek, mint azt gondoltuk, egyre nagyobb rálátásunk van arra, hogyan oldhatjuk meg (jobban) a világ problémáit.
A tudomány olyan nyelv, amely átlépi a határokat, átíveli a nyelveket, és kultúrákat hoz össze.