Visszakerült az Elsevier térképére Magyarország, mivel 2019 júliusától ismét elérhetővé vált az EISZ konzorciumi tagjai és a korábbi előfizetők számára a kiadó folyóirat-platformja, a ScienceDirect, a SciVal elemző eszköz, illetve a Scopus adatbázis.
Az előzmények
Az Instantscience első bejegyzése éppen a holland kiadóvállalat körül kialakult helyzettel foglalkozott. 2018-ban már számos európai, illetve egyes amerikai intézmények sem tudtak egyezségre jutni a kiadóval, mivel sem a szerződés típusában, sem az előfizetési díjban nem tudtak közös nevezőre jutni. Ezek után talán nem is volt olyan nagy meglepetés, hogy a magyar tárgyalóbizottság sem járt sikerrel, így 2019. január 11-étől nem biztosította tovább a kiadó a magyar kutatóközösség számára az adatbázisaihoz való hozzáférést.
A hozzáférés megszűnéséről kiadott hivatalos közlemény után az EISZ tájékoztatta a magyar intézményeket, hogy ez nem egy végleges állapot, újra tárgyalóasztalhoz fognak ülni a felek, amint az Elsevier változtat az üzletpolitikáján és hajlandó a read & publish opcióról tárgyalni.
A megállapodásról
Mint utólag kiderült, sikeresek voltak a tárgyalások és az EISZ, valamint az Elsevier közös szándéknyilatkozat aláírásával erősítette meg, hogy készek tető alá hozni egy új, innovatív pilotmegállapodást, amely egyszerre biztosítja a kutatási eredményekhez való hozzáférést és az open access publikálás lehetőségét.
A megállapodás értelmében az EISZ konzorciumi tagjai és a korábbi előfizetők, így a Debreceni Egyetem, valamint a nagy magyar egyetemek polgárai is júliustól azonnali hozzáférést kapnak a kiadó adatbázisaihoz. A magyar kutatók ezáltal több, mint 2500 szakfolyóirat közel 16 millió, az Elsevier és a partnerei által megjelentetett tudományos cikkhez férnek hozzá a ScienceDirect platformon, valamint a szerzők helyett a résztvevő intézmények fizetik a nyílt hozzáférésű közlemények közlési díjait a kiadó 1750 folyóiratában.
Hasonló szerződések
A mai trendeknek megfelelően, az EISZ számos kiadóval kötött read&publish szerződést, melyek keretein belül nem csak a hozzáférést biztosítják a résztvevő intézmények tudományos közösségei számára, de a publikálás is kedvezőbb. A Debreceni Egyetemnek jelenleg a Springer Nature és a Taylor & Francis kiadóval, valamint a Wiley-val van ilyen megállapodása. Erről bővebben egy korábban megjelent blogbejegyzésben olvashatsz.
Téged meglepett, hogy már idén visszakaptuk a hozzáférést az Elsevier tartalmaihoz? Esetleg hiányoztak a kiadó szolgáltatásai ebben a néhány hónapban? Oszd meg velünk!