A “Publish or perish” egy visszatérő szállóige, amely megkeseríti a kutatók mindennapjait. Mindenki érzi a nyomást, amelyet a folyamatos publikációs kényszer szül. Sokszor lehet hallani, hogy bizonyos mennyiségű terhelésnek pozitív hatása van a teljesítményre, de a szakadatlan publikációs elvárás egy idő után a legtöbb kutatónál inkább frusztrációt okoz. Ha sokáig nem tudja feldolgozni, a frusztráció kiégéshez vezethet. Nagyon kevés segítséget kapnak különösen a kezdő kutatók abban a tekintetben, hogy a tudományos közösség és a folyóiratok a különböző tudományterületeken mit várnak el tőlük.
Hogyan lehetne ezen segíteni?
Ábrándozzunk el azon, hogy mekkora segítség lenne egy doktorandusz hallgatónak, ha a kéziratát először az adott diszciplina kutatói olvasnák el, írnának hozzá nyílt bírálatot és eldöntenék, hogy a munka minősége megfelel e a tudományterületi elvárásoknak. Az így jóváhagyott kéziratok már átestek a szakmai bírálaton (peer review), a tudományos közösség publikációra megfelelőnek ítélte őket.
Szerencsére van a fentebb leírtakra lehetőség, mégpedig a Peer Community in (PCI) kezdeményezés.
Mi a fő motivációja a projektnek?
“A Peer Community in projekt mögött meghúzódó motiváció egy magas színvonalú, ingyenes, nyilvános rendszer létrehozása a kiváló minőségű, még nem publikált cikkek azonosítására a szigorú szakértői értékelés után kapott egyedi ajánlással. A cél az, hogy ezt a rendszert mind a közösségen belül, mind később a közösségen túl is elismerjék, ideértve a finanszírozási és kutatási ügynökségeket is.”
Milyen közösségeket hoztak már létre?
- Peer Community in Evolutionary Biology (PCI Evol Biol),
- Peer Community in Ecology (PCI Ecol),
- Peer Community in Paleontology (PCI Paleo),
- Peer Community in Animal Science (PCI Anim Sci),
- Peer Community in Zoology (PCI Zool),
- Peer Community in Circuit Neuroscience (PCI C Neuro),
- Peer Community in Genomics (PCI Genomics),
- Peer Community in Mathematical & Computational Biology (PCI Math Comp Biol),
- Peer Community in Forest & Wood Sciences (PCI Forest & Wood Sci),
- Peer Community in Meta-Research (PCI Meta Res) and
- Peer Community in Archaeology (PCI Archaeology)
Ha felkeltettük az érdeklődésedet, további információt itt találsz a projektről.