A FAIR elvek szerinti adatkezelés egyre gyakrabban kerül elő, amikor a tudományos adatok megosztásáról esik szó akadémiai környezetben. A világhálón is megannyi írást, blogot, videót és egyebet találhatunk a témáról, amelyek megpróbálják elmagyarázni a kutatóknak, hogy mik a FAIR alapelvek és hogy hogyan értelmezzük őket.
Ezeknek az anyagoknak a fő problémája az, hogy a gyakorlatban nem sokat segít a kutatóknak abban, miképp tudnák implementálni a FAIR elveket és ajánlásokat a saját munkájukban.
A mai blogposztban szeretnénk egy olyan honlapot a figyelmetekbe ajánlani, amely nagyon jól összeszedi és ismerteti a FAIR alapelveket, bemutatja az összes fontos aspektusát a kutatási adatkezelésnek és segíti ezek gyakorlati oldalát is elsajátítani.
Melyik ez a honlap?
A How to FAIR website, amelyet a Danish National Forum for Research Data Management kollektíva hozott létre.
Mint írják: Ez a weboldal mindenkinek szól, akinek útmutatásra van szüksége:
- A FAIR elvek gyakorlati alkalmazásában
- Adatkezelési terv készítésében
- A kutatási projekt eredményeinek disszeminálásában
Hogyan segíti ezeket?
Az elméleti tudás összegyűjtése mellett nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy megkeressenek olyan kutatókat, akik a saját területükön már tudatosan alkalmazzák ezeket a módszereket. Így a saját munkájukról és tapasztalataikról tudtak beszámolni a velük készített interjúk során.
További segítség, hogy a három legfontosabb témából – a kvalitataív, a kvantitatív és a személyes adatok kezelésének témaköréből – készítettek kvízkérdéseket, amelyekben azt kell eldöntenünk, hogy a kutató döntése mennyire volt FAIR az adott probléma megoldása során.
Hogy a kvízkérdések mennyire egyszerűek vagy nehezek, azt mindenki döntse el maga!