Kreativitásra bizony szükségünk van ahhoz, hogy jól boldoguljunk az életben. Mindenki tudja, hogy mit jelent, de ha definiálni kellene, vajon azonnal tudánk rá egy egyszerű, lényegre törő definíciót mondani? Aligha hiszem! Lássuk csak miképpen határozta meg néhány közismert, világhírű személy a kreativitás fogalmát!
“A kreativitás az, amikor az intelligencia jól szórakozik.” (Albert Einstein – Nobel-díjas fizikus)
“Különös kapcsolat az ember munkája és az inspiráció misztériuma között.” (Elizabeth Gilbert – New York Times egyik legsikeresebb írónője)
“A kreativitáshoz hozzátarozik, hogy eltérjünk a megszokottól, annak érdekében, hogy más nézőpontból tekintsünk a dolgokra.” (Edward de Bono -orvos, író, feltaláló)
A kreativitás úttörője
A kreativitás meghatározása még magának a “kreativitás atyának”, Ellis Paul Torrance-nek is feladta a leckét. Az amerikai pszichológus a kreatív gondolkodás mérésére vállalkozott. Később a tesztet megalkotójáról nevezték el, manapság Torrance-Tesztként (Torrance Test of Creative Thinking, TTCT) ismerjük. Egy 1998-as interjúban, amikor arról kérdezték, hogy szerinte mit jelent a kreativitás, így válaszolt:
“Körülbelül 40 éve küzdök ezzel a kérdéssel. Számos definíciója létezik, és mindegyik különböző módon közelíti meg.“
Véleménye szerint 3 lényeges meghatározása van a kreativitásnak, amely egyben 3 irányvonalat is jelent:
Tudományos meghatározás:
A kreativitás a nehézségek, s az információhiány problémájának észlelése. Ezen hiányosságokról való feltételezések megfogalmazása, illetve a feltételezések vizsgálata.
Művészi meghatározás: A kreativitást hasonlatok segítségével értelmezhetjük, mint például:
“A kreativitás olyan, mintha mélyebbre ásnánk.”
“A kreativitás olyan, mint hallani az illatokat.”
“A kreativitás olyan, mint a hibák törlése.”
Túlélési meghatározás: Ha valakinek nincs tanult vagy begyakorolt megoldása egy problémára, akkor lép közbe a kreativitás.
Számodra mit jelent a kreativitás?